עיסוי תינוקות

עיסוי תינוקות

קורס זה מלמד את השיטה הפשוטה לעיסוי כללי, כמו גם תרגילים לעידוד פיתוח שרירים וקואורדינציה. אנחנו  גם מכסים מצבים מיוחדים, כגון הצטננות, כאבי בטן, שיהוקים, עצירות, שלשול, בקיעת שיניים, עצבנות ומצבים אחרים. קורס זה מתמקד בהוראת המטפלים איך לעסות תינוק. בנוסף הקורס מלמד איך לתת להורים עצמם את הכלים להרגיע תינוק באמצע הלילה. טכניקות פשוטות אלה פותחו על ידי ד"ר שמעון גודלמן.

מסלול זה נועד למי שרוצה להציע הדרכת עיסוי תינוקות להורים לתינוקות עד 18 חודשים.

הלימודים כוללים לימודי אנטומיה ופיזיולוגיה 

הדגמת העיסוי על ידי ד"ר גודלמן

– סטאז' מעשי בגן ילדים ובקליניקת המכללה.

 

מידע כללי על עיסויי תינוקות

עיסויים לתינוק הנעשים בצורה נכונה יכולים לתרום לו בדרכים רבות. לאחר שתלמדו טכניקות עיסוי בקורס, אם תנחילו אותם להורים שאתם מדריכים, תאפשרו להם זמן איכות מצוין עם הילד. אכן, המגע הפיזי הוא השפה הראשונה והחשובה ביותר של התינוקות בגילאים של עד שנה וחצי, ואליה מצטרפות גם הבעות הפנים, טון הדיבור ועוד. לפיכך, הזמן שבו ההורה מבצע עיסוי ילדים כפי שלימדתם אותו, הוא זמן של חיבור עמוק בין השניים, דבר התורם לבניית האמון ההדדי והאהבה.

הקשר בין ההורה לילדו מתחזק במהלך מסאז' לתינוקות ולמעשה גם ההבנה המשותפת, שכן ההורה קשוב מאוד לסימנים שמפגין התינוק: מתי הוא נינוח ומתי עצבני, היכן נעים או לא נעים שנוגעים בו, אילו קולות משמיעה הבטן שלו, האם מגע מסוים מוביל להקלה וכדומה. התינוק מצידו לומד שהסימנים שהוא מפגין נשמעים, נראים ומקבלים מענה, ולומד בעצמו אילו סימנים להפגין בשביל לקבל את מה שהוא זקוק לו. כך הולכת ומתפתחת השפה המשותפת.

וכמובן, מסאז' תינוקות מאפשר להקל על מגוון תסמינים שמהם התינוק סובל, בין אם הצטננות, שיעול, גזים, שלשול, עצירות, אי שקט ועוד. הוא יכול לעבור על הידיים, הרגליים, הבטן, בית החזה ואזורים נוספים של הגוף. לאחר הקורס, תדעו להנחות את ההורים לביצוע מסאז' תינוקות וליצירת האווירה הנכונה וזמן משותף נינוח ורגוע. יש לציין כי בתקופת החיים הראשונה בעיה נפוצה מאוד היא עצירות, ובכלל קשיים בעיכול, ולפיכך דגש מיוחד יושם על עיסוי בטן לתינוק.

עיסוי בטן לתינוקות עם עצירות

לפני שמבצעים עיסוי לתינוק עם עצירות כדאי לבדוק מהם הגורמים האפשריים לכך, ובמידת הצורך לבצע שינויים נדרשים שיסייעו בהקלה. כך למשל, בעיית עצירות יכולה לנבוע מהאכלה של התינוק עם תרכובת מזון המבוססת על חלב סויה או פרה, ובמקרה כזה שווה לבחון החלפה של התרכובת או הנקה. כמו כן, ייתכן שהקושי טמון במעבר למזון מוצק לפני שמערכת העיכול הבשילה מספיק, ובמקרה כזה כדאי לבדוק דחייה מסוימת של האכלה במזונות מוצקים. ישנן סיבות אפשריות נוספת כמו מיעוט של נוזלים או של סיבים תזונתיים בתפריט התינוק, או נטילת תוספי ברזל. חשוב לבחון את הסיבות האלו, להכיר את הפתרונות האפשריים, ובכל מקרה למליץ להורים לפנות לרופא.

כמו כן, ניתן לבצע ו/או ללמד את ההורים עיסוי תינוקות עצירות שיכול להועיל גם לבעיות של גזים וכאבי בטן בכלל. באופן כללי, את העיסוי ניתן לבצע כמחצית השעה לאחר שתינוק הניזון מתרכובת סיים לאכול, ואילו בתינוקות יונקים ניתן לבצע את העיסוי ללא השהיות. הוא מבוצע על ידי הנעת הידיים בכיוון השעון, ולאחר מכן תוך שימוש בתנועות שונות. למשל, ניתן לעסות את הבטן לרוחבה תוך הנעת היד האחת ומייד אחריה היד השנייה, וניתן לבצע עיסויים מעגליים מסביב לטבור. כמו כן, ניתן לבצע עיסויים במעגלים בכיוון השעון שיורדים מהסרעפת ובהדרגה נעשים יותר עמוקים, וניתן לבצע עיסויים המתחילים במרכז הטבור כאשר כל יד עולה בתורה לכיוון הסרעפת. ישנן טכניקות נוספות כמו גריפה, סחיטה ועוד שבהן משתמשים בכף היד כולה או באצבעות.

 

יצירת אווירה מתאימה לעיסוי

בין אם מבצעים עיסוי תינוקות לכאבי בטן, לגזים, שלשול או בכלל באברים אחרים, יש גם ליצור את האווירה המתאימה. חשוב לזכור כי התינוק עשוי לסבול באותה עת מבעיה המציקה לו, שאינו יודע לבטאה במילים, קשה לו להכילה מבחינה רגשית, והמגע באזור הלא נוח עלול לעורר בו הסתייגות, פחד והתנגדות. על כן, יש גם ללמד את ההורים כיצד ליצור אווירה נינוחה ומרגיעה ככל האפשר, שתהווה כר לפעילות של תקשורת והתקרבות.

כך למשל, יש לדאוג שבחדר בו יתבצע העיסוי ישררו טמפרטורות מתאימות עבור תינוק שאינו לבוש. כמו כן, כדאי שתהיה ברקע מוזיקה מרגיעה ולפני העיסוי עצמו להקפיד על מגע נעים ומחבק, המשדר לתינוק שהכל טוב ובסדר. כמובן שיש לעשות שימוש רק בשמנים מתאימים, כמו שמן שקדים, להוריד מהידיים טבעות וצמידים, ולראות שהתינוק שוכב בנינוחות על המצע שהכנתם עבורו כמו שידה או מזרן פעילות.

 

למידע נוסף והתייעצות
אם יש לכם שאלות נוספות והתלבטויות לגבי לימודי עיסוי תינוקות, או כל קורס אחר המועבר אצלנו, פנו אל מכללת גודלמן בטלפון 08-8663620 ותקבלו מענה אדיב ומקצועי.

 

  לפרטים והרשמה

   לפרטים והרשמה






   התגובות סגורות.

   Call Now Button דילוג לתוכן